BLOG
Dermatolog - czym się zajmuje i jak wygląda pierwsza wizyta
Autor: Dominik Pieczyński
Dermatolog to lekarz specjalizujący się w dermatologii, czyli dziedzinie medycyny, która zajmuje się włosami, skórą, paznokciami oraz ich chorobami. Skóra to największy narząd organizmu odpowiedzialny za tworzenie bariery chroniącej przed wieloma niekorzystnymi czynnikami. W związku z tym jest ona narażona na różnego rodzaju stany zapalne i schorzenia. Jeśli ktoś się zastanawia kto, to jest dermatolog, to odpowiedź na jego pytanie nie jest łatwa. Musi on bowiem posiadać bardzo kompleksową wiedzę związaną nie tylko ze skórą, ale też z innymi chorobami.
Już dziś odwiedź nasz nowy serwis
Co leczy dermatolog?
Organizm ludzki może zostać dotknięty przez wiele różnych rodzajów chorób. Pierwsze objawy wielu bardziej złożonych schorzeń pojawiają się na skórze. W związku z tym dermatolog powinien posiadać bardzo szeroką wiedzę związaną z immunologią, alergologią, hormonami, stanami zapalnymi zatok, zębów czy też przewodu pokarmowego. W związku z tym warto wiedzieć jakie badania może zlecić dermatolog, aby poznać przyczyny różnych schorzeń, zastosować leczenie lub skierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty. W przypadku podejrzenia zmian bakteryjnych zlecane są wymazy ze skóry, natomiast w przypadku problemów natury grzybiczej zlecane są badania mikrobiologiczne. Ponadto dermatolog może zlecić badanie poziomu hormonów (zwykle przy trądziku) oraz badania alergiczne.
Co robi dermatolog na pierwszej wizycie?
Wiele osób zastanawia się, jak wygląda pierwsza wizyta u dermatologa, jak dermatolog bada pieprzyki i co on właściwie robi podczas pierwszej wizyty pacjenta w jego gabinecie. Otóż w czasie pierwszej wizyty dermatolog bardzo dokładnie przygląda się różnym zmianom na skórze, które mogą budzić niepokój. Badanie może zostać przeprowadzone wzrokowo oraz przy pomocy dermatoskopu. Jest to specjalne urządzenie z lampką, które działa podobnie do lupy. Można więc dokładnie przyjrzeć się zmianom barwnikowym oraz innym problemom i skórze, która je otacza. To z kolei ułatwia wykrycie choroby, postawienie trafnej diagnozy, zastosowanie odpowiedniego leczenia czy też skierowanie pacjenta do właściwego specjalisty.
Osoby zastanawiające się nad tym, co robi dermatolog na pierwszej wizycie, muszą pamiętać również o tym, że lekarz oprócz wspomnianych wyżej badań przeprowadza wywiad z pacjentem i pyta go o zmiany skórne, które zostały ostatnio zaobserwowane na ciele oraz o to, kiedy zostały zauważone po raz pierwszy. Celem wywiadu jest uzyskanie różnych istotnych i cennych informacji, dzięki którym rozpoznanie choroby, stopnia jej zaawansowania i zastosowanie leczenia będzie znacznie łatwiejsze.
Kiedy trzeba zdecydować się na wizytę u dermatologa?
Do lekarza dermatologa należy wybrać się po zauważeniu niepokojących zmian skórnych na swoim ciele. Oczywiście pojedyncze pieprzyki czy też wypryski wcale nie muszą oznaczać groźnej choroby, ale długotrwały i nasilający się problem już wymaga fachowej interwencji specjalisty. Najczęściej dermatolodzy diagnozują trądzik, atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczycę, łupież i wiele innych tego typu schorzeń.