BLOG
Trądzik różowaty - jak go wyleczyć?
Autor: Dominik Pieczyński
Jeśli chodzi o trądzik różowaty, to jest to przewlekłe schorzenie pojawiające się na skórze twarzy. Według szacunkowych danych problem ten dotyka około 10% osób, głównie kobiet, w wieku od 30 do 55 lat, posiadających jasną karnację. Wiele osób zastanawia się, jak wygląda trądzik różowaty. Objawia się on w formie grudek na skórze, zarumienienia oraz poszerzonych naczynek. Zazwyczaj zmiany związane z tą chorobą pojawiają się w środkowej części skóry twarzy. Osoby zastanawiające się jak wyleczyć trądzik różowaty powinny pamiętać, że choroba ta zwykle nie może zostać zwalczona domowymi sposobami i konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty, czyli u dermatologa.
Przyczyny powstawania trądziku różowatego
Skóra dotknięta tym schorzeniem bardzo łatwo ulega zaczerwienieniu pod wpływem wielu różnych czynników. Najczęściej lekarze wskazują przyczyny natury środowiskowej oraz genetycznej. Warto dodać, że szansa wystąpienia trądziku różowatego jest wyższa w przypadku osób, które wcześniej miały problemy z ostrą odmianą trądziku młodzieńczego albo z łojotokowym zapaleniem skóry. Oprócz środkowej części twarzy trądzik różowaty pojawia się na skórze głowy, dekoltu, szyi oraz w pobliżu uszu powodując zaczerwienienie. W przypadku kobiet największy wpływ na występowanie tej choroby mają różne zmiany hormonalne. To właśnie dlatego problem nasila się podczas ciąży, menopauzy czy też w różnych fazach cyklu miesiączkowego.
Jak wygląda trądzik różowaty?
Podobnie jak w przypadku różnych chorób przewlekłych, trądzik różowaty przebiega z okresami remisji czy też zaostrzeń. Problem ten może objawiać się pod wieloma postaciami, takimi jak:
- krostki i grudki występujące okresowo wraz z zarumienieniem środkowej części twarzy,
- przelotny rumień, teleaginektazja, uczucie pieczenia oraz obrzęk twarzy,
- guzowate zmiany na skórze w okolicach nosa, czoła, brody, uszu oraz policzków,
- postać oczna w wyniku której często pojawia się jęczmień oraz zapalenie brzegów spojówek, spojówek i rogówki.
Jak leczyć trądzik różowaty w sposób skuteczny?
Nie wolno bagatelizować tego problemu i już po zauważeniu pierwszych, nawet delikatnych symptomów choroby należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Na podstawie stanu cery przeprowadzi on diagnostykę i dopasuje odpowiednie leczenie. Wczesna reakcja na pojawiające się zmiany może pomóc w uniknięciu trwałych zmian na skórze. W zależności od stopnia nasilenia choroby, typu skóry i innych informacji uzyskanych przez lekarza podczas wywiadu i badania, określi on, co pomaga na trądzik różowaty w konkretnym przypadku.
Istnieją trzy podstawowe metody terapii. Pierwszą z nich jest leczenie przy pomocy dermokosmetyków. Dodatkowo lekarz może zalecić leczenie miejscowe, a nawet doustne z wykorzystaniem antybiotyków i innych środków. Lekarz będzie dobrze wiedział co stosować na trądzik różowaty, więc słuchanie i stosowanie się do jego porad jest kwestią kluczową. W czasie oraz po zakończeniu leczenia należy pamiętać o regularnym i prawidłowym myciu, oraz pielęgnacji skóry z wykorzystaniem dermokosmetyków. W tym przypadku lekarz dermatolog również udzieli wielu ważnych i cennych porad.