Przejdź do treści
BLOG

Alergiczne zmiany skórne - jak je rozpoznać

Autor: Dominik Pieczyński

Uczulenia i alergie różnego rodzaju dotykają wielu z nas. Jeśli jesteś jedną z osób cierpiących z powodu zmian skórnych powstałych w wyniku alergii, to bardzo ważną sprawą jest ich skuteczne rozpoznanie i zastosowanie środków zaradczych. Bardzo często osoby uczulone na jakieś produkty spożywcze cierpią z powodu alergii pokarmowej i zmian skórnych z nią związanych. Problemy tego typu są również powodowane przez wiele innych przyczyn. Przede wszystkim po zauważeniu zmian, należy udać się do lekarza dermatologa.

Alergiczne zmiany skórne - co warto o nich wiedzieć?

Alergia skórna potrafi być kłopotliwa i bardzo nieprzyjemna. Do najpopularniejszych objawów zalicza się wysypkę na skórze, świąd, pokrzywkę czy też różne przebarwienia. Ważną sprawą jest odpowiednia profilaktyka, dzięki której alergiczne choroby skóry nie będą Cię dotykać lub będą przebiegać w sposób łagodny. W związku z tym warto zadbać o stosowanie odpowiednich kosmetyków, właściwych proszków do prania czy też płynów do płukania. Są to proste czynności, które potrafią przynieść ulgę osobie cierpiącej na uczulenie.

Najpopularniejsze objawy alergii skórnej

Uczuleniowe zmiany skórne objawiają się najczęściej w formie wyprysków. Są to zaczerwienione grudki występujące na skórze, które po dość krótkim czasie ulegają otwarciu i zaczynają się sączyć. Dodatkowo zmianom takim może towarzyszyć silne uczucie pieczenia i swędzenia. Innym objawem wywołanym przez uczuleniowe zmiany skórne jest łuszczenie się skóry, jej szorstkość, a nawet powstawanie stwardnień i pęknięć, którym towarzyszą dolegliwości bólowe. Objawy takie mogą być wywołane nie tylko przez alergeny skórne, ale również przez lekarstwa i pokarmy, na które dana osoba może być uczulona. Alergia miejscowa najczęściej jest wywoływana przez jakiś alergen, który miał bezpośredni kontakt ze skórą. Zmiany występujące na całym ciele mogą z kolei być spowodowane przez alergen, który przedostał się do krwi.

Jakie mogą być przyczyny alergii skórnej?

Oprócz alergii pokarmowych czy też stosowania nieodpowiednich płynów do płukania albo proszków do prania alergiczne zmiany skórne mogą być powodowane przez różne rośliny, takie jak między innymi trujący bluszcz, dąb albo sumak. Ich oleista żywica powoduje silną reakcję alergiczną organizmu nawet w przypadku jej krótkotrwałego kontaktu ze skórą. Różne kosmetyki, preparaty do makijażu i inne produkty chemiczne mogą również być przyczyną problemu.

Skuteczna walka z alergią skórną

Podstawową sprawą jest unikanie alergenów, które powodują uczuleniowe zmiany skórne. Lekarz dermatolog może zapisać leki histaminowe nowej generacji, takie jak cetyryzyna, lewocetyryzyna, loratadyna, desloratadyna oraz feksofenadyna. W cięższych przypadkach stosuje się glikokortykosteroidy w formie doustnej – rzadziej w formie maści. Przestrzeganie zaleceń lekarza jest ważne, ale istotna jest również samodzielna profilaktyka. Warto kupować w sklepach środki czyszczące, kosmetyki albo produkty do prania i płukania ubrań, które są bezpieczne dla skóry. Na szczęście na rynku dostępnych jest bardzo wiele takich preparatów.